Korraks sõbra juurde jäetud koer tekitas ligi 2000-eurose kahju 

Üha rohkem inimesi kaasab oma lemmiklooma igapäevatoimetustesse, mis võib küll pakkuda loomale rohkem lähedust, kuid seeläbi võib lemmik ka sagedamini õnnetustesse või pahandustesse sattuda. Raviarved või loomade poolt tekitatud kahjude korvamine toob aga omanikele pahatihti kaasa suuri väljaminekuid.

Eesti poed, kohvikud ja muud avalikud hooned on muutunud üha loomasõbralikumaks, kuid endiselt tuleb arvestada nii seaduses sätestatud kui ka soovituslike piirangutega. Näiteks on keelatud rihma otsas jalutava koeraga siseneda toidupoodi. See on reguleeritud Euroopa Liidu määruse tasemel, mis sätestab, et lemmikloomade viibimine ruumides, kus toitu valmistatakse, töödeldakse või hoitakse, ei ole lubatud. 

Nii nagu inimestegagi, juhtub ka lemmikloomadega avalikus ruumis õnnetusi –  koer võib  sõiduteele joosta, trepist kukkuda, sattuda teise koera rünnaku ohvriks või rikkuda võõrast vara. Selliste olukordade tagajärgede leevendamiseks tasub kaaluda lemmikloomakindlustuse sõlmimist.

“Oleme käesoleval aastal hüvitanud õnnetusse sattunud lemmikloomade ravikulud 734 korral. Keskmine hüvitisesumma on umbes 260 eurot. Samuti on tänavu olnud 80 juhtumit, kus oleme hüvitanud kolmandatele isikutele tekitatud kahju. Näiteks hüvitasime 1775 eurot selle eest, et sõbra juurde kaasa võetud ja mõneks ajaks sinna üksi jäänud koer rebis katki kardinad ja näris toas olnud mööblit,” rääkis If Kindlustuse isikukahjude vanemkäsitleja Kait Raudsepp. 

Traagilise lõpuga õnnetus eskalaatoril 

Isegi kui lähed loomasõbralikku poodi, tuleb olla valmis ootamatuteks olukordadeks. Näiteks võib koera segadusse ajada tema jaoks libedad põrandaplaadid. “Samuti tuleb väga ettevaatlik olla eskalaatoreid kasutades, kindlasti ei tohi koera sellele lihtsalt seisma lubada. Paraku on teada juhtum, kus eskalaator vigastas koera nii tõsiselt, et efektiivne ravi osutus võimatuks ja ta tuli magama panna,” sõnas Raudsepp. 

Viimase kolme aastaga on If Kindlustuses lemmikloomakindlustuse lepingu sõlminud klientide arv kasvanud ligi kolmandiku võrra ja ulatub praegu 16 000 kliendini.  

„Kindlustada on võimalik kasse ja koeri vanuses kaks kuud kuni seitse aastat. Kuumakse algab 10 eurost, kuid makse suurus sõltub sellest, millisele summale lemmik kindlustatakse. Maksimaalselt on võimalik sõlmida kindlustusleping, mis katab lemmiklooma ravikulud kuni 1000 euro ulatuses,“ selgitas Raudsepp. 

Lemmikule võib avalik keskkond samuti stressi tekitada, seega on soovitatav poekülastus ajaliselt lühikeseks planeerida või see üldse ilma loomata ette võtta. Kui oled jõudnud poeni, kuhu loomadega siseneda ei tohi ja muud võimalust ei ole kui koer üksi ootama jätta, tuleb enne veenduda, et see oleks tema jaoks ohutu. 

Kui kõik hästi läbi mõelda ja piisavalt ette planeerida, austada poe reegleid, hoolitseda looma heaolu eest ning järgida ohutusnõudeid, siis võib osturetk koos lemmikuga olla tore kogemus. 

Foto on illustratiivne. Kujutatud lemmikloom ei ole seotud artiklis kirjeldatud juhtumitega.
Foto: Alipi Borin