Ettevõtte Iidne Stone Solutions OÜ eestvedamisel testitakse Eesti Maaülikooli katlalaboris paekivist valmistatud vesi-õhk soojusvaheti tehnoloogilisi omadusi. Uuringu eesmärk on hinnata selle uuendusliku lahenduse tõhusust nii statsionaarsetes kui ka dünaamilistes tingimustes, et edendada energiatõhusaid küttelahendusi.
Katsetustes kasutatakse soojusenergia arvestit Zener, mis võimaldab automatiseeritud andmehõivet ja sisendenergia täpset mõõtmist. Lisaks määratakse küttekeha ja ümbritseva keskkonna temperatuurierinevus spetsiaalsete pinnatemperatuuri andurite abil. Soojusvahetuspind võetakse aluseks tootja esitatud tehniliste andmete põhjal või selgitatakse välja mõõdistamise teel.
“Paekivist soojusvaheti puhul on huvitav see, kuidas looduslik materjal suudab soojust salvestada ja järk-järgult edasi anda. Testide põhjal saame teada, kui hästi see lahendus sobitub erinevatesse küttesüsteemidesse. Kütmine on imelihtne, kui tehnoloogia on õigesti kavandatud ja seadistatud,” kommenteerib Eesti Maaülikooli soojusõpetuse ja informaatika lektor Mart Hovi.
Uuringu käigus analüüsitakse küttekeha võimsust erinevatel küttevee sisendtemperatuuridel ja vooluhulkadel. Saadud tulemusi kõrvutatakse tootja andmetega ning teoreetiliste arvutustega, et hinnata seadme tegelikku tõhusust ja kasutuspotentsiaali.
Iidne Stone Solutions OÜ on spetsialiseerunud esteetiliste ja energiasäästlike küttelahenduste väljatöötamisele. Paekivist paasradiaator iiDNE Heat, mille toimivust katlalaboris testitakse, on nende uuenduslik toode.
Eesti Maaülikooli energiakasutuse õppetool toetab uuringut oma pikaajalise energeetikavaldkonna teadus- ja arendustöö kogemusega. Koostöö tulemused aitavad arendada ja täiustada küttelahendusi, mis on nii keskkonnasõbralikud kui ka efektiivsed.
Foto: Eesti Maaülikool