Tartus arendatud tehnoloogia avab uksed võimalikele pilootprojektidele Jaapanis

Tartus tegutsev energiatehnoloogia idufirma GaltTec viis läbi oma esimese kütuseelemendi tehnoloogia demonstratsiooni väljaspool laborit ja jõudis aruteludeni võimalike pilootprojektide käivitamiseks Jaapanis.

GaltTec´i lahendused pakuvad uusi võimalusi energia tootmiseks ja salvestamiseks mitmes valdkonnas, muuhulgas portatiivsete seadmete ja droonide arendamisel. Ettevõtte lugu sai alguse juhuslikust laboriõnnetusest, kui üritati arendada eriti õhukesi nõelu, mis viis uue kütuseelemendi tehnoloogia avastamiseni. 

“Tartu Ülikooli ja Teaduspargi tugi andsid võimaluse kiireks arenguks. “Saime Tartus luua endale vajalikud laboritingimused, ülikoolist kasvab peale noori talente ja siin on tugev ettevõtlusvõrgustik. Praeguseks on GaltTec alustamas demonstratsionidega laborist väljas, mis võimaldab käivitada esimesi avatud innovatsiooni projekte,” ütles GaltTeci kaastegevjuht Laura Elise Arvisto.

2024. aasta mais osales Tartu linna delegatsioon Aasia suurimal idufirmade konverentsil SusHi Tech Tokyo, kus loodi kontakte paljude Jaapani suurkorporatsioonidega. „Paljud meie potentsiaalsed koostööpartnerid otsivad innovaatilisi energialahendusi, et parandada energiatõhusust ehitussektoris. Meil on ees jätkukohtumised näiteks Kajima Corporationi, Jaapani droonitootja ACSL-i ja mitmete teistega, et näidata neile, kuidas GaltTeci tehnoloogia võiks nende tegevust tõhustada,“ ütles Arvisto möödunud aastat kokku võttes.

Tartu linna ettevõtluse arengu osakonna valdkonnajuht Roomer Tarajev lisas, et linn on aktiivselt Jaapani suunas suhteid arendanud kolm aastat. Eesti Saatkonna Tokyos ja Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) aktiivsel toel on linn saanud edukalt tutvustada Tartu ettevõtteid Jaapani turul ja võõrustanud Jaapani korporatsioone Tartus.

“Edukaid suhteid on distantsile väga raske ehitada, tuleb aktiivne olla ning kohal käia. Eesti maine Jaapanis on väga hea ning avatud koostöös sünnivadki viljakandvad ärisuhted,” lausus Tarajev.

Eesti saatkonna majandusnõunik Jaapanis, Oliver Ait kinnitas, et Tartu on edukalt leidnud viise, kuidas end rahvusvahelisel areenil nähtavamaks teha. “Kui linn suudab jätkuvalt tuua kokku teaduse tipptaseme, startup-maailma julguse ja eraettevõtluse huvi, siis neid edulugusid sünnib veel,” ütles Ait.

Tartu linn on värskelt liitunud ka Tokyo linna algatatud G-NETS linnade võrgustikuga, kus rahvusvahelisel tasandil vahetatakse kogemusi jätkusuutliku linnaruumi arendamisel. 

Foto: Roomer Tarajev