Tartu Ülikool ja Eesti Rahva Muuseum (ERM) sõlmisid 29. oktoobril teadmussiirdedoktorantuuri raamlepingu, et toetada muuseumi tulevaste teadlaste ettevalmistamist ning kahe asutuse koostööd. Kui seni on ühine tegutsemine piirdunud suuresti humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnaga, siis nüüd on loodud head eeldused sidemete loomiseks ka teiste teadusaladega.
Tartu Ülikooli kultuuriteaduste instituut on teinud Eesti Rahva Muuseumiga pikka aega koostööd. Selle tulemustest saavad iga päev osa kõik muuseumikülastajad, kes tulevad vaatama muuseumi püsiekspositsiooni või soomeugri hõimude kultuuri ja pärimust kätkevat näitust. Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna teadusprodekaani Riho Altnurme sõnul on senine ühistöö hõlmanud nii etnoloogia, arheoloogia kui ka usundilooga seotud uurimisteemasid. Uue teemana pakub huvitavaid uurimisvõimalusi digihumanitaaria.
ERM-i teadusdirektor Pille Runnel peab teadmussiirdedoktorantuuri meedet ERM-ile väga oluliseks, kuna doktoriõpe mängib eri uurimissuundades ja -rühmades keskset rolli. „Doktorandid toovad uurimisrühmadesse uusi erialaseid teadmisi. ERM omakorda suudab neile pakkuda tugevat tugivõrgustikku teemadel, millele oleme Eestis spetsialiseerunud just meie. Meile on oluline teadlaste pealekasv, nii et lõpuks saaks juhendatavatest juhendajad,“ selgitas Runnel. Tema arvates on muuseumi etnoloogidel asendamatu roll kogudepõhises teadustöös, mille tulemused jõuavad ERM-i näituste vahendusel laiema ühiskonnani.
Värske teadmussiirdedoktorantuuri lepe hõlbustab koostööd teistegi ülikooli teadusvaldkondadega. „Lisaks kultuurile on oluline uurida ja mõista muuseumide toimimist majanduslikust ja ühiskondlikust vaatest. Seega pakuks ERM-ile suurt huvi valdkondadeülene doktoriõpe, mis hõlmaks haridus- ja kommunikatsiooniteadust ning andmepõhise ühiskonnaga seonduvat,“ ütles Runnel. Näiteks tegeleb ERM-i museoloogia uurimisrühm praegu andmepõhise organisatsiooni, digitaalse kultuuripärandi kasutamise ning näitustel kasutatavate meediaformaatidega. Kuivõrd ajalooliselt on muuseumikogud kujunenud avaandmete teerajajaks, leiduks Runneli hinnangul kokkupuutepunkte ka teaduseetika ja andmekaitse valdkonnas.
Teadmussiirdedoktorantuur on koostöövorm, mis võimaldab ettevõtetel ja asutustel luua koos ülikooliga uusi teadmisi ning täiendada oma töötajate oskusi. Tartu Ülikoolil on teadmussiirdedoktorantuuri partnereid näiteks nii IT-ettevõtete, tervishoiuasutuste kui ka kirjandust ja kultuuri uurivate asutuste seas.
Foto: Erika Parmas