Tartu Oskar Lutsu nimeline Linnaraamatukogu alustab olulist sammu oma teenuste kaasajastamisel, tuues lugejateni iseteeninduslikud laenutus- ja tagastusvõimalused. Uus süsteem põhineb RFID-tehnoloogial, mis muudab raamatukogu külastamise kiiremaks, mugavamaks ja paindlikumaks nii lugejate kui ka töötajate jaoks.
RFID ehk raadiosagedustuvastus on raadiolaineid kasutav tehnoloogia esemete märgistamiseks ja nende automaatseks jälgimiseks. Tartu Linnaraamatukogu direktori Kristina Pai sõnul tagavad muudatused kiirema ja lihtsama teeninduse. ”RFID võimaldab korraga skaneerida mitut raamatut, muutes laenutuse ja tagastuse 3–4 korda kiiremaks võrreldes traditsioonilise triipkoodisüsteemiga,” ütles direktor.
Lugejad saavad tulevikus teavikuid laenutada ja tagastada ilma raamatukogutöötaja abita ning töötajad saavad keskenduda sisukamatele ülesannetele raamatukogu külastuskogemuse parandamiseks nagu lugejate nõustamine ja uute teenuste arendamine, kuna rutiinsed toimingud on automatiseeritud.
Kultuuriosakonna juhataja Sten Svetljakovi sõnul on muudatuseks kaua valmistatud ning õpitud ka teiste raamatukogude ülemineku protsessidest. “Iseteeninduslaenutust on hetkel võimalik teostada paljudes kohtades Eestis ja kogemus näitab, et kindlasti ei toimu muutus üleöö ja iseteenindusautomaat on lisavõimalus, mitte kohustus. Raamatukogutöötajad saavad jätkuvalt abistada lugejaid raamatute laenutamisel, kuid ka see muutub töötajate jaoks uue kiibisüsteemiga kiiremaks ja lihtsamaks,” ütles Svetljakov.
Üleminek algab 2025. aasta suve lõpus, esialgu alustatakse ligikaudu 400 000 teaviku kiibistamist nii harukogudes kui ka peamajas. Seejärel jätkatakse etappide kaupa iseteenindusautomaatide ja turvasüsteemide paigaldamist. Protsess hõlmab ka töötajate ja kasutajate koolitamist ning juhendmaterjalide koostamist. Esimesed iseteenindusautomaadid peaksid raamatukogudesse jõudma 2026. aastal.
Sarnaseid süsteeme on edukalt rakendatud mitmetes raamatukogudes üle maailma kui ka Eestis, kus RFID-tehnoloogia on oluliselt parandanud teenuste kvaliteeti ja kasutajakogemust.
Projekti kogumaksumus on 162 643 eurot ning seda rahastavad Tartu linn ning Kultuuriministeeriumi rahvaraamatukogude kiirendi programm.
Foto: Sille Võsaste