Reedel, 11. juulil kell 18 toimub Tartu Peetri kirikus koorimuusikakontsert „Bodensee järvest Läänemereni“. Esinevad Šveitsi segakoor Chorwald dirigent Anna Kölbeneri ja laulukoor Tarbatu dirigent Lauri Breede juhtimisel.
Tänavu möödub 200 aastat esimesest teadaolevast laulupeost, mis toimus Šveitsis Appenzelli piirkonnas ja mis pani aluse laulupidude traditsioonile. Laulupeo korraldas Šveitsi vaimulik ja koorijuht Samuel Weishaupt (1794–1874). Šveitsist hakkas koorilaul levima üle Euroopa ning leidis ka tee Eestisse.
Laulupidude algataja Samuel Weishaupt asutas ka külakoori Chorwald, mis on tänaseni elujõuline. Koor saabus juuli alguses Eestisse üldlaulupidu külastama ja kontsertreisile, et luua sild Bodensee järve ja Läänemere vahele. Dirigent Anna Kölbeneri juhendamisel sündis kontsertkava, mis keskendub ühislaulmise tähendusele üle riigipiiride. Koori saadavad Šveitsi traditsioonilisel instrumendil hackbrett (simbel) Hanna Keller ja fotograaf Sabine Burgeri jutustatud ajaloolised lood.
Kontserdi teises osas esineb äsja üldlaulupeolt saabunud laulukoor Tarbatu, kes esitab kontserdil nii laulupeol kõlanud laule kui ka enda koori repertuaari. Dirigent on Lauri Breede ja kontsertmeister Vladimir Karjalainen.
Laulukoor Tarbatu saab sel aastal 45-aastaseks, alates 1980. aastast on koori ees olnud Lauri Breede.
Kontsert Peetri kirikus on tasuta.
Fotodel: Esimene laulupidu 1825. Joonistus: J.U. Fitz, vaskgravüür: J. Kull. Allikas: Appenzelli kantoni raamatukogu. Chorwaldi koor samas paigas esinemas. Foto: Hans Aeschlimann
