Pühapäeval, 27. aprillil kell 13 algavad Maarjaväljal elurikkuse näidisalal ettevalmistustööd. Mullatöödel tuleb appi Tartu linnahobune Hermon koos peremehe Tõnu Mägiga. Nad harivad mulda kultivaatoriga, et peagi saaks alustada külviga.
Hobuse kasutamine mullatöödel ei ole nii kiire kui masinate kasutamine, kuid loomtööl on omad eelised, mis tulevad eriti hästi välja linnatingimustes. Linnas on enamasti keskmisest rohkem müra ja heitgaase ning hobuse kasutamine võimaldab neid tegureid töö käigus vältida. Lisaks ei tekita hobune rööpaid ning suudab väga hästi ka väiksematel aladel liikuda ja manööverdada. Suure ja rahuliku loomaga koos töötamine pakub kõigele lisaks ka rõõmu. Kõik huvilised on pühapäeval oodatud vaatama, kuidas Hermon oma tööd teeb.
Viljandi maantee ning Tartu Ülikooli Physicumi ja Chemicumi vahel asuval Maarjavälja alal otsitakse Tartu Ülikooli ja Tartu linna koostöös võimalusi, kuidas linnakeskkonda muuta liigirikkamaks ja inimestele meeldivamaks. Üks näidisalale kavandatud element on kanepisordi „Estica“ kasvatamine dekoratiivsete triipudena, mille vahel saab jalutada. Selle eesmärk on tutvustada kanepitaime mitmekesiseid kasutusvõimalusi – taim seob süsihappegaasi, ei vaja kasvamiseks kemikaale ja sobib hästi meie kliimasse. Kanepit saab kasutada pea igas osas, alustades seemnetest ja vartest kuni lehtede, õite ja põhuni välja. Seemnetest toodetakse õli, proteiini ja erinevaid toiduaineid. Varred leiavad rakendust kiutööstuses, bioplastide ja ehitusmaterjalide tootmises. Kanepi lehed ja õied sobivad meditsiini- ja kosmeetikatoodetesse ning põhk on väärtuslik biomassi allikas.
Maarjavälja näidisalal tehakse koostööd ka Eesti Põllumajandusmuuseumis peagi avatava maaelu uudishimukeskusega (MUHK), mis tuleb uue püsinäituse „Laudasümfoonia“ puhul linnaloodusele appi sõnnikuga, millega väetatakse näidisala taimi.
Teisipäeval, 29. aprillil kell 13 tuuakse Maarjaväljale Eesti Põllumajandusmuuseumist kaks kärutäit sõnnikut, üks värske ja teine laagerdunud. Sõnnik pärineb C. R. Jakobsoni Talumuuseumist. Maarjaväljal aitavad sõnnikut maha laadida Maaelu Uudishimukeskust esindavad toredad loomategelased, kelle tegemisi võib samuti uudistama minna.
Maarjavälja näidisala valmib programmi LIFE projekti „Tartu ROHEring“ ühe tegevusena Tartu Ülikooli ja Tartu linna koostöös. Ala maastikuarhitektuurilise lahenduse on loonud Merle Karro-Kalberg. Alale külvatakse Nordic Hemp TÜH kanepiseemneid.
Foto: Grete-Elisabeth Lauri