8. mail 2025 toimub Tartu Ülikooli Kliinikumi kriisiõppus Tervex 2025, mille raames harjutatakse nii arstiabi andmist varje tingimustes kui ka hulgikannatanutega olukordade lahendamist. Kriisiõppus on osa Eesti kaitseväe korraldavast rahvusvahelisest suurõppusest SIIL, kus osalevad nii Eesti kui NATO üksused.
Eelmine kriisiõppus Tervex toimus Kliinikumis 2022. aastal, mil fookus oli masskannatanutega situatsioonide lahendamisel. Kliinikumi 5. kliinilise valdkonna juhi dr Jaan Süti sõnul tuleb tervishoiuasutustel muutunud julgeolekuolukorras olla valmis lisaks ka sõja- ja katastroofisündmusteks. „Seetõttu on 2025. aasta Tervexi eesmärgiks harjutada evakueerumist ning arstiabi andmist varje tingimustes. Ootamatud olukorrad nõuavad kogu haigla väga head valmisolekut ja operatiivset tegutsemist, samuti kiirete otsuste tegemist patsientide ravi osas osakondadega koostöös. Varje tingimustes ravitöö muudab ka tugisüsteemide, näiteks verekeskuse ja labori töökorraldust ja -protsesse,“ tutvustas eesootavat kriisiõppust dr Jaan Sütt.
Stsenaariumi järgi toimub 8. mail Tartus suurõnnetus, mille tõttu hospitaliseeritakse Kliinikumi suur hulk kannatanuid. Samal ajal antakse aga ka õhuhäire teavitus, mis nõuab juba haiglas olevate patsientide evakueerimist. Kõige enam puudutab õppus Kliinikumi anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku tööd. Kliiniku juhi, dr Veronika Reinhardi sõnul on regulaarsed kriisiõppused vajalikud töötajate valmisoleku tagamiseks ning teadmiste uuendamiseks. „Patsientide evakueerimine, aga ka näiteks nii intensiivravi jätkumine kui operatsioonivalmiduse loomine ja elupäästvate operatsioonide läbiviimine ebatavalistes tingimustes, kuuluvad täna meie oluliste kompetentside hulka,“ lausus dr Reinhard.
Kliinikumi kriisikoordinaatori Urmas Elmi sõnul osalevad kriisiõppusel ka teised operatiivüksused, mille tulemusel saab hinnata ka ametitevahelist koostööd. „Lisaks Kliinikumile on õppusega seotud Häirekeskus, Tartu Kiirabi, Politsei- ja Piirivalveamet, Kaitsevägi, Päästeamet ja turvafirma Viking Security. Kriisiolukordades on koostöö teiste operatiivpartneritega väga oluline,“ rääkis kriisikoordinaator.
Kriisiõppuse ajal jätkub Tartu Ülikooli Kliinikumis plaaniline ja erakorraline ravitöö ning eesmärk on häirida patsiente nii vähe kui võimalik. Õppuse ajal on patsientide rollis tõetruult grimeeritud vabatahtlikud. Sündmust vaatlevad ja hindavad reageerivate tervishoiuteenuse osutajate, Eesti Kaitseväe ja Terviseameti esindajad. Kriisiõppuse tulemusel uuendatakse vajadusel Tartu Ülikooli Kliinikumi kriisiplaani.
Tervex kriisiõppusest tingitud parkimise ümberkorraldus
Seoses õppuse ja selle ettevalmistamisega kehtib 2. mai–9. mai 2025 Tartu Ülikooli Kliinikumi erakorralise meditsiini osakonna (EMO) ümbruses parkimiskorralduse muudatus. EMO maa-alune parkla suletakse ning parkimisvõimalusi laiendatakse patsientidele lisaks EMO esisele maapealsele parklale ka L. Puusepa 6 maja ette. Kliinikum palub mõistvat suhtumist ning vabandab võimalike ettetulevate ebamugavuste pärast.
Foto: Tartu Ülikooli Kliinikum