Kliinikumi füsioterapeudid lõid patsientidele taastusravi harjutuste videopanga

Tartu Ülikooli Kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku füsioterapeudid lõid patsientidele videopanga, mis koosneb enam kui 400 taastusravi harjutuse lühivideost. Videoformaadis harjutused toetavad patsiendi õiget harjutuse sooritamise tehnikat ning kiiremat taastumise protsessi.

Kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliinik pakub patsientidele füsioteraapia teenuseid väga erinevate seisundite korral. Näiteks neuroloogiliste haiguste, südamehaiguste või muude seisundite puhul, kui raviprotsessi osaks on ka taastusravi. Samuti skeleti-lihasüsteemi kirurgilise ravi või traumade järgselt, et taastada võimalikult hästi endine olukord liikuvuse, koordinatsiooni või lihasjõu osas.  

„Patsiendi füsioteraapia kordade arv Kliinikumis sõltub tema probleemist. Meie eesmärk on hinnata iga patsiendi ja seisundi korral individuaalselt, millised harjutused, kordused ja intensiivsus talle vajalikud on. Et taastumine oleks võimalikult heade tulemustega, tuleb patsientidel ka iseseisvalt kodus ja jõusaalis ettenähtud harjutusi teha. Nüüd toetavad patsiente selles videoformaadis skeleti-lihassüsteemi taastusravi harjutused, võimaldades detailsemalt mõista harjutuste tehnilist sooritust ka iseseisvalt treenides,“ tutvustas Kliinikumi füsioterapeut Tauno Koovit, kes on ka üks videoprojekti loojatest.

Füsioteraapia vastuvõtul tutvustatakse patsiendile tavaliselt keskmiselt 3–4 harjutust. „Kogemus näitab, et rohkem harjutusi ühe korraga omandada on keeruline. Kui aga patsiendil on koju minnes videod meeldetuletuseks toetamas, saame lisada kohe taastusravi kavasse ka rohkem harjutusi. Näiteks õlaliigese probleemiga patsiendil võib olla vaja treenida korraga viit erinevat lihasgruppi. Videote toel saame tema harjutuste paketi koostada kohe esimesel vastuvõtul nii, et ei pea teda tagasi kutsuma ainuüksi uute harjutuste lisamiseks,“ kirjeldas Koovit.

Lisaks aja kokku hoidmisele võimaldavad videod parandada ka taastusravi kättesaadavust nende patsientide jaoks, kes erinevatel põhjustel vastuvõtule ei jõua. „Olgu selleks ajapuudus, sõidukulu, kaugus Tartu Ülikooli Kliinikumist või muud põhjused, mis raskendavad vastuvõtule tulekut. Videoharjutused võimaldavad kaugvastuvõtu teel teraapiaplaani koostamist. Kaugvastuvõtt ei nõua enam füsioterapeudi poolset harjutuste ettenäitamist teraapia ruumis koos vajaliku sisustuse, vahendite ja mõõtmetega. Video ettenäitamisel on füsioterapeudil võimalik paralleelselt harjutuse sooritust kommenteerida ning tuua esile olulisemad nüansid harjutuste korrektsest ning eesmärgipärasest sooritusest,“ lisas teine videoharjutuste autor, Kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku füsioterapeut Mihkel Luik.

Seni, enne videote valmimist, on jagatud patsientidele programmi abil toetavat materjali harjutusest kahe pildi näol, mis kirjeldavad harjutuse algasendit ja harjutuse lõppasendit, aga ei anna infot selle kohta, kuidas algasendist jõutakse lõppasendisse ja milline peaks olema sobilik tempo. Video seevastu annab nendele küsimusele kiire vastuse.

Skeleti-lihassüsteemi taastusravi videoid on kokku 431, igaühe kestuseks keskmiselt 1 minut. Videod on esialgu kasutusel Tartu Ülikooli Kliinikumi patsientide jaoks. Näidet videost, kus harjutuse eesmärgiks on üheaegselt treenida kehatüve, õlavöödet ja tasakaalu, saab vaadata siin lingil.  Videopanga loomist toetas Kliinikumi arendusfond projekti „Skeleti-lihassüsteemi vaevustega patsientide taastusravi harjutuste videopanga loomine“ raames.

Fotol: Mihkel Luik ja Tauno Koovit. – Foto: Tartu Ülikooli Kliinikum