9. jaanuari õhtul avati Tartu Ülikooli Delta keskuse kohvikus Peeter Undi isikunäitus “Mööbel murrab laia maailma”. Tegu on taaskasutusnäitusega, kus oma lugu räägivad nõukogudeaegsed sektsioonkapid geomeetrilise kunsti kaudu. Näitus on inspireeritud vanale mööblile uue elu andmisest. Kokku eksponeeritakse 17 teost.
Kunstnik Peeter Undi sõnul on elu värve täis. Tema jaoks on oluline protsess, sest just siis joonistub välja lugu. “Uue elu andjana meeldib mulle näha kuidas erisugused klotsid hakkavad aina valjemalt oma lugu rääkima. Eriti jutukaks muutuvad nad värvidega kohtudes. Ei jäägi muud üle, kui neid kuulata ja vaadata ning kõrva tagant pintsliga sügada,” selgitab kunstnik.
Näitus räägib erilugusid parmude džässi kuulamisest (taies “Parm kuulab džässi”) kuni kilpkonnade suguvõsa kokkutulekuni (“Kilpkonnade suguvõsa kokkutulek”). Teiste hulgas on eksponeeritud “Kuulsuste öö”, “Karu peale talveund”, “Hommikusöök voodisse”, “Akt” ja “Perfect fit”.
Kuraator Sille Talvet-Undi sõnul otsib ta elu, milles on seiklust. “Peeter on oma töös tunde ja intuitsiooni põhine lugude jutustaja. Ta loomingus on vormi, värvi ja elu ennast sees. Peetri lugude kontekst on köitev,” toob kuraator välja. “Näiteks parm kuulamas džässi, tema kõrval on herilased ja taamal naudivad ööd Darth Vader, Hello Kitty ja Brad Pitt. Ei ole ju võimalik neid mitte kokku panna,” lisab kuraator.
Kunstniku käe all saab ära visatud mööbel juurde värvid ja muutub geomeetriliseks kunstiks. Unt kasutab assamblaaži tehnikat ja saeb vanast mööblist välja erikujulised klotsid, mille ta värvib ja kinnitab peamiselt liimides või naelte abil mööblitükile.
Ülikoolilinnas avatakse kunstniku teine isikunäitus. Peeter Unt (s. 1978) on taaskasutusettevõtte Funkpunk omanik ja Tartu Teaduspargi projektijuht. Näitusele on oodatud kõik huvilised, kellele meeldivad värvid, lood ja asjadele uue elu andmine. Näitus on avatud 9. veebruarini.
Foto: Lauri Kulpsoo