24.–26. aprillil 2025 Tartu Näituste messikeskuses toimuval Maamessil on kohal ka Eesti Maaülikool, mis ootab külastajaid avastama põllumajanduse ja keskkonnateemade mitmekesisust ning tutvuma ülikooli teadustöö ja õppimisvõimalustega.
Maaülikooli väljapanek on C-hallis, boksis C-17. Kolme päeva jooksul tutvustavad õppejõud, teadlased ja tudengid nii mulla, taimede, metsanduse, veterinaaria ja loomakasvatuse, loodushoiu, vee kui ka inseneeriaga seotud teemasid.
Eesti Maaülikooli turundusjuht Kaia Timpmann ütles, et suur osa Eesti Maaülikooli igapäevasest õppe- ja teadustööst on tihedalt seotud just Maamessi peamiste teemadega. “Alates kasvõi toidu tootmisest ja lõpetades metsanduse ja tehnikaerialadega. Seepärast teeme Maamessiga juba aastaid tihedat koostööd, et tugevdada neid valdkondi, mis on elu hoidmiseks ja majanduse tugevdamiseks meie riigile nii olulised,” sõnas Timpmann.
„Maamess on suurepärane koht, kus teadus kohtub praktikaga. Külastaja saab siin tutvuda ülikooli tegemistega mitmel rindel ning ülikoolile hea võimalus suhelda nii tulevaste tudengite kui ka koostööpartneritega,“ täiendas üks Eesti Maaülikooli messiprogrammi korraldajatest, Laura Kriisa põllumajandus- ja keskkonnainstituudist.
Messialal saab nende päevade jooksul tutvuda näiteks hobukliiniku tööga ja loomade ortopeediaga ning vaadelda kasulikke ja kahjulikke putukaid taimetervise kontekstis. Veel räägime toiduteadusest ja selgitame, kuidas teadlased taimset toorainet väärindavad ning kasutavad. Lapsed saavad proovida põnevat kalapüügimängu ja näha elus kimalasepesa.
Kuna looduses saab kõik alguse mullast ja muld mõjutab nii taimede kui ka loomade tervist, siis tutvustame messil ka aasta mulda. Lisaks räägime Eesti muldade seisundist ja plastireostuse ohust muldadele reedel kell 12.30 otse messilt eetrisse minevas Postimehe Maa Elu TV-s.
Reedel ja laupäeval tutvustavad ja müüvad Polli aiandusuuringute keskuse spetsialistid õuealal istikuid. Raievõistluse toimumisplatsi naabrusest leiab Eesti Maaülikooli inseneride loodud nn Ukraina maja prototüübi. See on puusepaliidetega puitkarkassiga moodulhoone, mida saab püstitada ainult haamri abil ja ilma tõsteseadmeid kasutamata.
Kõik ülal loetletud tegevused ei toimu Eesti Maaülikooli messiboksis samaaegselt, vaid jagunevad kolmele päevale. Täpset kava näeb Facebooki sündmusest: Eesti Maaülikool Maamessil 2025! | Facebook
Eesti Maaülikooli koostööalale on aga oodatud kõik, kes tahavad lähemalt kuulda teadus- ja ettevõtluskoostöö võimalustest. Lisaks saab küsida ülikoolis õpetatavate erialade ning täiendusõppekursuste kohta. “Õppimine on alati hea investeering endasse, nii et tasub meelde jätta, et Eesti Maaülikool avab vastuvõtu juba 2. juunil ja tulevastel tudengitel on valida 35 õppekava vahel,” sõnas Timpmann.
Maamess toimub juba 31. korda ja see toob kokku põllumajanduse, metsanduse, aianduse ja toidutööstuse valdkonna ettevõtted, organisatsioonid ja eksperdid. Sel aastal osaleb messil üle 450 eksponendi. Maamess 2025 on avatud neljapäeval, 24. aprillil kell 10-18, reedel, 25. aprillil kell 9-18 ja laupäeval, 26. aprillil kell 9-16. Messile jõudmiseks tuleb varuda aega, sest liiklus on sel nädalalõpul Eesti Maaülikooli linnakus tavapärasest aeglasem ja parkimine tasuline.
Foto: Alipi Borin
