Eesti Maaülikooli metsateadlased koos Soome, Poola ja Sloveenia kolleegidega osalevad kolmeaastases koostööprojektis iForplan, mille eesmärk on arendada teaduslikke aluseid, et toetada vastupidavat, jätkusuutlikku ja mitmekesist metsamajandust.
Professor Henn Korjus, projekti eestvedaja maaülikoolis, ütles, et eesmärk on arendada teadusel põhinevaid mitme-eesmärgilise ja kaasava metsakorralduse meetodeid, mis aitaksid leida tasakaalu ökosüsteemiteenuste nõudluse ja pakkumise vahel.
Tänapäeva metsad peavad vastama paljudele erinevatele, tihti ka vastuolulistele nõudmistele – puidu tootmisest ja kliimamuutuste leevendamisest kuni elurikkuse säilitamise ja rekreatiivsete teenuste pakkumiseni. Projekti raames töötatakse välja uuenduslikke meetodeid, mis aitavad metsade erinevaid funktsioone tasakaalustada, tagades samal ajal metsade vastupanuvõime kliimamuutustele. Projekt aitab vähendada metsade majandamisega seotud konflikte ja edendada ökoloogiliselt teadlikku, sotsiaalselt aktsepteeritud ja majanduslikult jätkusuutlikku metsandust, mis toetab ka Euroopa Liidu süsinikuneutraalsuse ja kestliku arengu eesmärke.
Projekti iForplan avakoosolek toimus 19.-20. septembril Ljubljanas Sloveenias.
Projekti on kaasatud neli riiki, mis esindavad laia geograafilist spektrit Põhja-Euroopast Lõuna-Euroopani, pakkudes erinevaid sotsiaalmajanduslikke ja looduslikke tingimusi. Projekti juhib Ljubljana Ülikooli professor Andrej Bončina ning partneriteks on Poznani Maaülikool, Soome Loodusvarade Instituut (LUKE) ja Eesti Maaülikool. Eesti Maaülikooli esindavad professor Henn Korjus, professor Ahto Kangur ja teadur Eneli Põldveer. Eesti osalust rahastab Kliimaministeerium.
iForplan projekti rahastatakse Euroopa Horisondi CSA ForestValue 2 meetmest. 2023. aastal toimunud ForestValue2 projektitaotluste konkursile esitati kokku 25 taotlust, millest rahastati nelja. Üheks väljavalituks osutus Sloveenia, Poola, Soome ja Eesti teadlaste ühine projekt iForplan, mille fookuses on metsakorralduse innovatsioon.
ForestValue2 on Euroopa Horisondi CSA (Horizon Europe Coordination and Support Actions) koostöövõrgustik, mille eesmärgiks on biomajanduse innovatsioon metsanduses ja mida rahastavad osalevate riikide endi institutsioonid.
Koostöövõrgustik sai alguse 20 aastat tagasi ERA-NET projektist WoodWisdom.
Foto: Eesti Maaülikool