Küsimused Tartumaa haiguspuhanguga seoses: kas hambaid võib kraaniveega pesta ning duši all käia?

Terviseamet on saanud Tartumaa haiguspuhanguga seoses mitmeid küsimusi Tõrvandi, Ülenurme ja Soinaste elanikelt, mis puudutavad kraanivee kasutamist. Siia on kogutud peamised küsimused ja vastused.

Soovitused lähtuvad ettevaatusest ning teadmisest, et kuigi ulatuslikku reostust ei ole tuvastatud, viitavad erinevatest kohtadest võetud veeanalüüsid, et majapidamiste torustikes leidub siiski baktereid, mis võivad olla potentsiaalselt ohtlikud.

  • Mida teha haigestumise vältimiseks?

Kuni joogivee proovid ei ole olnud täielikult puhtad, siis tuleb vett enne tarvitamist keeta. Võimaluse korral tuleb kasutada pudelivett. Kätepesule lisaks võib kasutada desovahendit. Nakkus võib teatud juhtudel edasi levida inimeselt inimesele, eelkõige perekondlike kontaktide kaudu, ja seda just saastunud käte kaudu, kui näiteks pärast tualeti kasutamist kätepesu ununeb või seda tehakse lohakalt. Haigete hooldamisel tuleb hügieenireegleid väga hoolsalt järgida.

  • Kas pärast esmast haigestumist on võimalik uuesti sarnaste sümptomitega haigust põdeda?

Nakkushaiguste puhul avalduvad sümptomid pärast inkubatsiooniperioodi, mis sõltub haigustekitajatest. Samuti võib esineda olukordi, mil inimene nakatub enam kui ühe haigustekitajaga, sest reovee saastused on üldjuhul seotud mitmete erinevate haigustekitajatega. See tähendab, et inimesel võivad esineda sarnased sümptomid korduvalt, mida põhjustavad erinevad haigustekitajad. Jätkuvalt on väga oluline kinni pidada hügieeni ja toiduohutuse reeglitest.

  • Kas kraanivett tohib kasutada nõude pesemiseks?

Nakatumise vältimiseks tasub ka nõude pesemisel kasutada keedetud vett. Nõudepesumasinaga nõusid pestes tuleb eelistada pika ja kuuma temperatuuriga programmi. 

  • Kas kraanivett tohib kasutada hammaste pesuks?

Hammaste pesul tuleb kasutada pudelivett või eelnevalt läbikeedetud kraanivett.

  • Kas kraanivett tohib kasutada pesu pesemiseks?

Nakatumine toimub vee alla neelamisel. Pesu pesemisel on nakatumise oht väga madal. Ettevaatusabinõuna tasub pesu pärast pesemist ka üle triikida.

  • Kas kraanivett tohib kasutada enda pesemiseks?

Haigestumist põhjustab saastunud vee alla neelamine, mistõttu on oluline vältida vee sattumist suhu. Kraanivett tohib kasutada enda pesemiseks juhul, kui nahk on marrastusteta ja vigastusteta ning limaskestad on terved. Pikemat vannitamist hetkel siiski ei soovita.

  • Kas kraanivett tohib kasutada vigastatud naha pesemiseks?

Kui nahk on vigastatud, siis soovitame pesemisel kasutada keedetud vett. Ohtu kõhuprobleemide tekkeks pesemisel ei ole, kuid saastunud vee kasutamine vigastatud nahal võib nahaprobleeme süvendada.

  • Kas kraanivett tohib kasutada toidu valmistamisel?

Toidu valmistamisel tasub vältida kraanivee kasutamist. Ohutuse tagamiseks tuleb ka toiduvalmistamisel kasutada eelnevalt läbikeedetud vett.

  • Kuidas vabaneda bakteritest kuumaveeboileris?

Kui kasutate elektriboilerit, tuleb see kõige pealt veest tühjendada. Edasi tuleb boiler vastavalt juhendile puhastada ja uuesti veega täita. Kuni veekvaliteedi normaliseerumiseni soovitame soojavee temperatuuri reguleerida 70 kraadi peale Celsiuse järgi.

Foto: Terviseamet