Südametervise uuring kogub hoogu: juba iga neljas kutse saanud geenidoonor soovib osaleda

Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu on saatnud kutse südametervise uuringus osalemiseks 6000 geenidoonorile. Maailmas ainulaadsesse uuringusse pääseb 2500 inimest, kelle kaasabil selgitavad teadlased välja, kas südamehaigusi saab geeniriski põhjal määratud kolesterooli alandava raviga tõhusamalt ennetada.

Alates 25. märtsist on geenivaramu saatnud uuringukutseid e-posti teel 45–80-aastastele geenidoonoritele, kelle geneetiline risk südamehaiguste tekkeks vastab uuringu kriteeriumidele.

„Oleme meeldivalt üllatunud ja tänulikud, et juba iga neljas kutse saanud geenidoonor on uuringukutsele vastanud. See näitab, et inimesed väärtustavad oma tervist ja soovivad ka teadustööle kaasa aidata,“ ütles Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloogiakeskuse teadusjuht professor Margus Viigimaa. „Selleks, et uuring edukalt ellu viia, on oluline osalejate hulka veelgi suurendada. Iga kutse saanud geenidoonori panus on tähtis, kuna seekord on uuringusse sobivate inimeste hulk väga väike,“ selgitas Viigimaa.

Tegemist on kogu maailmas ainulaadse uuringuga, mille tulemusel võivad inimesed juba lähitulevikus hakata vajaduse korral saama personaalsel geeniriskil põhinevat ravi südametervise hoidmiseks. Uuringus osalemine on ohutu, tasuta ja lihtne. Uuringukutse saadetakse geenidoonori e-posti aadressile ning osalemissoovi saab kinnitada MinuGeenivaramu portaalis.

„Ootame uuringus osalema ka vanemaealisi geenidoonoreid, kes ei pruugi oma e-posti iga päev jälgida. Seetõttu palume pereliikmete abi kutse märkamisel. Kui teie vanem, vanavanem või eakas sugulane on geenidoonor, tasub postkast koos üle vaadata – kutse võib olla ootamas. Osalejal avaneb võimalus jälgida põhjalikumalt oma südametervist ja saada osa tervishoiust, mis ulatub kaugemale praegusest tavapraktikast,“ ütles TÜ rahvatervishoiu kaasprofessor Mikk Jürisson.

Kutse saanutega võidakse lisaks e-postile ühendust võtta ka telefoni või tekstisõnumi teel. Vajaduse korral selgitavad uuringu käiku ja vastavad uuringusse kutsutute küsimustele geenivaramu uuringuõed. Lõpliku kinnituse uuringus osalemise sobivuse kohta annab arst.

Viis aastat vältavat uuringut korraldavad Tartu Ülikool, Tartu Ülikooli Kliinikum ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla koostöös Eesti Perearstide Seltsi, kesk- ja maakonnahaiglate, apteekide ja Synlabiga. Uuring on osa projektist TeamPerMed, mille eesmärk on edendada Eestis personaalmeditsiini rakendamist, ühendades kliinilise praktika, genoomika, IT-, sotsiaal- ja majandusteadused. Projekti rahastavad Haridus- ja Teadusministeerium ning Euroopa Liit meetmest „Teaming for Excellence“ ja Euroopa Regionaalarengu Fondist.

Fotol Margus Viigimaa. — Foto: Timo Arbeiter