Sel kevadel avab Tartu Ülikool doktorantuuriks 182 õppekohta. Kandideerima oodatakse kõiki, kel on soov luua uusi teadmisi ning jätkata karjääriteed teadlase, tippspetsialisti või juhina. Valdavalt võetakse doktorante vastu nooremteaduri kohtadele, et luua neile paremad eeldused täiskoormusega teadustööle pühendumiseks.
Tartu Ülikool pakub Eestis suurimat valikut doktorantuuri erialasid inseneeriast ja loodusteadustest humanitaaria, sotsiaalteaduste ning meditsiinini. Sel kevadel saab kandideerida 49 erialale, mis on koondatud kaheksa doktoriprogrammi alla.
Tartu Ülikooli teadusprorektori Mari Moora sõnul ei ole doktorikraadiga inimesed ainult tulevased teadlased, vaid ka homsed juhid ja muutuste edendajad. „Meil on vaja rohkem inimesi, kes suudavad keerulistes olukordades näha võimalusi, luua uusi teadmisi ja suunata Eesti arengut nii ettevõtluses kui ka ühiskonnas laiemalt. Tippteadmine ei tohiks jääda ainult ülikooli seinte vahele, doktorikraadiga inimene aitab seda viia mistahes eluvaldkonda,“ ütles Moora.
Doktorantuuri karjääriteekonnad
- Nooremteaduri kohale vastuvõetutega sõlmib ülikool töölepingu ja neil on ka üliõpilase staatus. Lepinguga kaasnevad sotsiaalsed tagatised. Täiskoormusega töötades on 2025. aastal nooremteaduri palga miinimummäär 1950 eurot kuus.
- Oma igapäevatöö ja doktorantuur on võimalik ühendada teadmussiirdedoktorantuuris, mis eeldab kolmepoolse koostöölepingu sõlmimist ülikooli, doktorandi ja tema tööandja vahel. Tartu Ülikoolil on juba partnereid näiteks IT-ettevõtete, tervishoiu- ja ka kultuuriasutuste seas. Mitmega neist on sõlmitud doktorantide hõlpsamaks vastuvõtmiseks ka raamleping.
- Üksikutel juhtudel pakutakse doktorandile üliõpilase õppekohta, mille puhul töölepingut ei sõlmita.
Välja kuulutatud õppekohtade teabe leiab doktoriõppe veebilehelt.
Vastuvõtt Tartu Ülikooli doktorantuuri toimub neli korda aastas. Kandidaatidel on soovitatav juba enne avalduse esitamist võtta ühendust võimaliku juhendajaga. Olenevalt erialast peab esitama koos avaldusega doktoritöö kavandi või motivatsioonikirja ning hiljem osalema sisseastumisintervjuul. Teadmussiirdedoktorantuuri saab astuda ka väljaspool kandideerimisperioodi.
Olulised kuupäevad
1.–15. mai
- Loodus- ja täppisteaduste valdkonna doktoriõppe avalduste vastuvõtt nii Eesti kui ka väliskandidaatidele
- Meditsiiniteaduste, sotsiaalteaduste ning humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna doktoriõppe väliskandidaatide vastuvõtt
1.–15. juuni
- Meditsiiniteaduste, sotsiaalteaduste ning humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna doktoriõppe Eesti kandidaatide ja Eestis magistriõppe lõpetanud väliskandidaatide vastuvõtt
Foto: Andrea Rotenberg